Нересницька сільська рада: рік без дотацій

З минулого року Нересницька сільська рада вже не отримує державні дотації й вчиться самотужки поповнювати свою казну.

Сільський голова Нересницької сільської ради Василь Гасинець зазначив, що для них звістка про те, що сільська рада у 2015 році буде без дотації, означало тільки одне – ще наполегливіше, ніж у попередні роки, працювати над поповненням сільського бюджету. І результати цілеспрямованої праці у цьому напрямі не забарились. Адже впродовж року  сільська рада мала кошти й на функціонування органу місцевого самоврядування, й на покращення інфраструктури сіл Нересниця та Підплеша. А допоміг їм у цьому змінений у 2015 році Податковий кодекс України. Відповідно до нього, сільський бюджет, в основному, поповнюється за рахунок акцизних зборів, продажу та відчуження майна, а також єдиного податку, податку на нерухоме майно та інших джерел.

Шість мільйонів гривень надходжень до бюджету


Як зауважує Василь Гасинець, значну частину сільського бюджету наповнюють приватні фірми, що діють на території сільської ради. Загалом, їх є більше сотні. Так, у минулому році місцеву казну вони поповнили на 582,5 тис грн., сплачуючи  єдиний податок.

Ще 5 млн. 188,6 тис. грн. надійшло до бюджету від акцизного збору (5% від вартості товару) з продажу тютюнових та горілчаних виробів, а також нафтогазових продуктів. Основним поповнювачем казни була фірма ПП І.М.Бокоч, що реалізує тютюново-горілчані вироби. Крім того, сплатили акцизний податок ще 38 торгових та розважальних закладів, що мають ліцензії на реалізацію таких товарів та діють у Нересниці й Підплеші. Василь Гасинець зазначає: аби вести облік підприємств, що здійснюють продаж тютюново-горілчаних виробів на території сільської ради, було створено спеціальну комісію з числа працівників органу місцевого самоврядування, виконкому та депутатів. Так, за підрахунками цієї комісії, на території сіл Нересниця та Підплеша й у цьому році кількість власників торгових точок, що мають відповідні ліцензії, не змінилась. Також акцизний податок сплачує й АЗС «Вакос» (власник В.П.Костевич). Як зауважує Василь Гасинець, у селі діє ще одна заправна станція, однак акциз з продажу палива йде не у місцевий бюджет Нересницької сільської ради, а до Луцька, де й зареєстрований касовий апарат.

Одним з джерел поповнення місцевого бюджету був й транспортний податок, він додав у  казну ще близько 200 тис. грн. Так, об’єктом оподаткування були автівки, яким не більше 5 років і, які мають об’єм циліндрів двигуна понад 3 тис. куб. см. Загалом, на території сільської ради 8 таких автомобілів. 

Поповнюється сільський бюджет й надходженнями від продажу земельних ділянок. Василь Іванович каже, що їх продавали й раніше, але у 2014 році ця процедура була тимчасово призупинена.

– Завжди з продажу земельних ділянок сільська рада отримувала хороші надходження. Однак у 2014 році бюджет розвитку, хоча й складав близько 2 млн. грн., використати його на розвиток сіл сільська рада не могла, казначейство не пропускало кошти. Тож сільська влада вирішила тимчасово призупинити продаж землі, бо кошти і так не мала змоги застосувати на користь громади. Нині земельні ділянки знову продаємо, чим й непогано поповнюємо сільський бюджет. У 2015 році було 346,5 тис. грн. надходжень від продажу землі, – зауважив сільський голова.

Вагомою складовою у місцевому бюджеті є й кошти з податоку на нерухомість - 269,8 тис. грн.  З минулого року розширено базу оподаткування нерухомості, тобто оподатковується житлове та комерційне (нежитлове) майно. Василь Гасинець запевняє, що хоч тогоріч такий збір від громадян та підприємців практикувався вперше, однак селяни справно його сплачували, й жодних скарг до сільської ради не надходило. Адже сільська рада лояльно поставилась до громади, й було встановлено невисоку відсоткову ставку. У підсумку виходило, що нересничани платили за свою нерухомість від 250 грн. податку на рік, дещо більше – приватні фірми.

Окрім перерахованих основних джерел поповнення бюджету, був і ряд інших – дещо з меншими сумами надходжень. Загалом, Нересницьку сільську казну було поповнено на понад 6,5 млн. грн., з них 474,6 тис. грн.. по спеціальному та 6,11 млн. грн. по загальному фондах.


Ремонт шляхів – пріоритетний напрямок роботи
Василь Іванович запевняє, що тогоріч, маючи кошти на рахунку сільської ради, було визначено пріоритетні напрямки роботи задля покращення інфраструктури сіл. Так, першочерговим завданням було оновити автошляхи на території ради.

Тож здійснено капітальний ремонт вулиць загального користування. Зокрема, відновлено за кошти з сільської ради 1,05 км вул. Народної у с.Підплеша (1 млн. 115 тис. грн.) та 685 м вулиці Івана Франка у Нересниці за спільним фінансуванням районної та сільської ради: районна субвенція складала 1 млн. грн., а Нересницька сільська рада надала 81 тис. грн.. Також капітально оновлено й комунальну вулицю Шевченка, на це пішло більше 1 млн. 125 тис.  грн. з місцевого бюджету. Проведено й поточний ремонт вулиць Підгора, Грушевського, Миру, Залізничної, Народної та частково вулиці Івана Франка. Загальна протяжність – близько 3 кілометрів доріг, на ремонт яких пішло 586 тис. грн. Крім того, було оновлено освітлення вулиці Івана Франка.


Реставровано фасади поліклініки та адмінбудинку сільської ради
Частину коштів сільська ради виділила й на оновлення адмінбудинків сільської ради та поліклініки. Василь Гасинець зауважує, що потреба у реконструкції цих будинків є давно, однак лише у минулому році на це спромоглися. Адже у сільському бюджеті були необхідні кошти.

– До 2015 року, поки не було змін до Податкового кодексу, Нересницька сільська рада не могла дозволити собі витрачати кошти на такі ремонтні роботи. Зараз ми отримали можливість значну частину місцевого бюджету використати на розвиток населених пунктів. І намагатимемось це робити й надалі, – зауважив Василь Гасинець.

Так, у минулому році було проведено капітальний ремонт даху адмінбудинку сільської ради, фасаду будівлі та сходів (230,7 тис. грн.). Частину коштів було направлено й на покращення медичної та дошкільної установ. Зокрема, оновлено фасад поліклініки (886,1 тис. грн.) та здійснено оплату (145,6 тис. грн.) за ремонт харчоблоку у садочку, який проводили ще у 2014 році.


Покращення інфраструктури сіл триватиме й надалі


У цьому запевняє сільський голова. Він переконаний, що цьогоріч вдасться поповнити сільський бюджет як мінімум на 4,4 млн. грн. Джерелами надходжень будуть, як і у попередньому році, податок на майно, транспортний, екологічний та єдиний податки, акцизний збір та інші. Відтак, частина коштів піде на утримання сільських установ, а решта – на ремонт доріг, оновлення будинків культури та лікарні.

– Сільська влада й надалі має намір покращувати автошляхи на території сіл Підплеша та Нересниця. Так, наразі проходить експертизу проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт дорожнього полотна на автошляхах загального користування. Заплановано оновити вулиці Заводську, Миру, Івана Франка та Народну. Можливо, на ремонт цих шляхів отримаємо фінансову підтримку з фонду регіонального розвитку. Крім того, ближчим часом проведемо обстеження стану доріг комунального значення й визначимо, які вулиці потребують поточного ремонту, – зауважив Василь Гасинець.

Вулиці у Нересниці та Підплеші стануть не тільки оновленими, а ще й безпечними у нічний час. Адже у цьому році буде проведено освітлення на вулицях Підгора та Шевченка, а також продовжено реконструкцію освітлення по вул. Івана Франка. 

Цьогоріч увагу буде прикуто й  до освіти. Як зауважує Василь Гасинець, сільська влада робить все можливе, аби маленькі нересничани підростали у комфортних умовах. А для цього заплановано оновити фасад та покрівлю Нересницького ДНЗ, а також провести ремонт всередині приміщення та закупити нові меблі.  Ще одним важливим кроком у покращенні освітньої галузі стане передача у комунальну власність недобудованої школи. А робиться це для того, аби згодом, коли буде сформовано громаду, її  добудувати.

– Оскільки держава вже впродовж тривалого часу не проводить будівництво на  об’єкті, а зведені раніше стіни почали руйнуватись, сільська влада вирішила, що недобудову необхідно рятувати.  Думаємо на перспективу. Адже, об’єднавшись з сусідніми селами у Нересницьку громаду, матимемо більше можливостей, зокрема, зможемо відновити будівництво школи за спільним фінансуванням сільської, районної чи обласної влади, – зауважив сільський голова.

Триватиме й оновлення будівель медичної сфери. Заплановано перекрити дах поліклініки та реконструювати фасади двох корпусів лікарні.

У плані розвитку на 2016 рік сільської ради передбачено виділити кошти й на покращення галузі культури. Для творчого самодіяльного колективу, що діє на базі Нересницького будинку культури, буде придбано сценічні костюми у національному стилі.  А ось будинки культури у Підплеші та Нересниці сільська влада мають намір оформити як комунальну власність. Наразі триває підготовка документів.

Цьогоріч дещо побільшає витрат у сільської ради на організацію робити самого органу місцевого самоврядування. Адже ближчим часом виконкомам буде передано нові функції: вони здійснюватимуть реєстрацію осіб, а землевпорядникам буде доручено оформляти витяги з кадастру. Василь Іванович зауважує, що відповідно, сільській раді необхідно буде придбати обладнання та облаштувати кабінети. Також заплановано оновити архів та матеріально-технічну базу.


Нересниця постраждала від водної стихії


Населені пункти Нересницької сільської ради, як і більшість сіл Тячівщини, тогоріч потерпіли від листопадового паводку. Річка Тересва зруйнувала більше 400 метрів дамби на території Нересниці та змило водою близько 2 га земельних ділянок. Через стихію під загрозою підтоплення можуть опинитись 72 дворогосподарства на вул. Залізничній та Інтернаціональній. Наразі ведуться першочергові роботи з розчищення русла річки, що має допомогти відвести потоки води від берегів та убезпечити їх від подальших руйнувань. Роботи проводить фірма «Хустська ПМК-240». Є намір відновити зруйновану дамбу.  

– Ще  є необхідність у будівництві 500 метрів нової гідроспоруди на річці Тересва біля вул. Грушевського. Це дозволило б захистити мешканців як згаданої, так і вулиць Довженка та Шевченка, що знаходяться у зоні потенційного підтоплення. Наразі ці питання вивчаються на обласному рівні, – зауважує Василь Гасинець.


Чисте  довкілля – спільна справа влади та громади


Місцеві підприємці не тільки активно поповнюють сільську казну, а ще й допомагають владі підтримувати чистоту на території сільської ради. Як розповідає Василь Іванович, у минулому році за їх допомогою було очищено один з найбільших стихійних смітників у Нересниці, який знаходився за транспортним мостом через річку Лужанка. Звідти було вивезено близько 40 вантажівок непотребу.  А в цьому році на облагородженій території бізнесмени мають намір звести дитячий майданчик.

– За кілька останніх років на території сільської ради стихійних звалищ поменшало. Адже у селах налагоджено централізований вивіз сміття від громадян. Також кожен місцевий мешканець намагається стежити за порядком біля його оселі. Досі дошкуляють смітники в буферній зоні, в урочищі Дубки, що між Ганичами та Нересницею. І, хочу зауважити, викидають туди непотріб не нересничани, а мешканці сусідніх сіл, – нарікає сільський голова.

Аби ситуація зі стихійними смітниками не заважала розвитку населених пунктів та була під контролем, на території сільської ради діє громадська організація. Її членами стали депутати та місцеві активісти. Вони  стежать за порядком у селах та накладають адмінштрафи на забруднювачів довкілля. Також виявили ініціативу й встановили на місцях ймовірних звалищ 20 попереджувальних табличок, на яких написано, що викидання сміття у непризначених місцях карається штрафом.

З метою контролю за чистотою довкілля та задля покращення криміногенної ситуації у селах встановлено на вулицях три комплекти камер відеоспостереження,  ще три встановлять цьогоріч.


До Нересницької громади, ймовірно, увійдуть три села


Це Нересниця, Підплеша, і, можливо, Тарасівка. Однак поки що офіційної відповіді від Тарасівської сільської ради не надійшло.

– Нересницька сільська рада надіслала запрошення об’єднатися в одну громаду з центром у Нересниці трьом сільським радам – Тарасівській, Новоселицькій та Широколузькій. Офіційної відповіді жодна з них не надіслала. Тільки з Тарасівки усно повідомили, що мають намір з нами об’єднатись, - зауважив Василь Гасинець.

Сільський голова у такому об’єднанні бачить позитиви й каже, що воно допоможе громаді залучити більше коштів для розвитку населених пунктів. Також громада отримає субвенції на медицину, освіту та ряд інших переваг, зокрема, зможе претендувати на кошти з фонду розвитку. Вирішувати питання об’єднання громад у Нересницькій сільській раді мають намір вже на початку квітня.


Л.Білак для Tyachiv.com.uaМатеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • Анастасія - 03.04.2016 1:53:30 - 213.160.148.*** відповісти

    Для тих, хто прагне ознайомитися з міжнародним досвідом децентралізації: публікація про особливості децентралізації освіти в Польщі. У публікації описано перебіг децентралізаційних процесів в освітній системі Польщі, які тривали впродовж 25 років.<br>Переглянути публікацію можна за посиланням: http://decentralization.gov.ua/pics/attachments/2016-02-16-Poland.pdf <br>#децентралізація #досвід #Польщі #освіта <br>

Коментувати новину Cancel reply