Надіслати
НОВИНУ
 
12/13/2018    П:330 К:0
Фотоархів: колгоспна міні-ГЕС, що дала перший струм дубівчанам
На цій історичній світлині зображено трубу, що була частиною малої гідроспоруди, яку збудували ще в середині 1950-х років на річках Вишній Звур та Тересва у Дубовому працівники місцевого колгоспу «ДТСАРМ». Розміщувалася споруда у частині села Вишній Дубовець (Гамор) і це була перша станція, що давала світло, хоч й тимчасово, у оселі дубівчан.
Дещо про її функціонування розказали старожили. Так, колишній голова колгоспу «Радянські Карпати» Михайло Бігунець зазначає, що будувалася споруда працівниками колгоспу в середині 50-х років.

Зі слів Михайла Юрійовича, до 50-х років місцеві мешканці використовували для освітлення осель у темну пору доби свічки та парафінові лампи. Аби полегшити побут селянам та посприяти у роботі колгоспу, було вирішено спорудити міні-ГЕС. Таку споруду зголосились змайструвати місцеві майстри Фунер і Йосип Трайтлі (який мав кличку Колесар). Працювали над її запуском  також дубівчани Костянтин Чендей, Юрій Футько, Василь Цубера. Будівництво гідроелектростанції тривало більше року.

Як пригадує Михайло Бігунець, принцип роботи міні-ГЕС був такий: з гірського потічка Вишній Звур було прокладено трубохід, який проходив повз сільське кладовище, а далі через дорогу аж до берега вже річки Тересва, там,  поблизу транспортного мосту, знаходилася основна частина споруди. Тож річкові води з потічка рухаючись через цей трубохід,  впадали з висоти 20-30 метрів у річку Тересва, і приводили у рух турбіни.

Про функціонування малої електростанції на території Дубового пригадує й головний лікар КЗ «Дубівська РЛ №2» Микола Бігунець. Він зазначає, що станція подавала струм тільки за графіком, по кілька годин на день, і то не по всьому населеному пункті.
Потужність цієї міні-ГЕС була невеликою, однак для населення це була велика подія. Адже у селі нарешті загорілась «лампочка Ілліча», - пригадує Михайло Бігунець.

Згадки про міні-ГЕС зустрічаються й у тогочасній місцевій пресі. Так, у газеті «Червона трибуна» було надруковано статтю, де йдеться, що колгоспна міні-ГЕС у Дубовому була запущена у 1955 році. Вона давала струм для 650 будинків, установ та організацій села.З періодики тих часів також дізнаємося, що на кінець 50-х і початок 60-х років на Тячівщині припадає «бум» будівництва міні-ГЕС при колгоспах. На сторінках часопису є замітки про функціонування Углянської, Усть-Чорнянської, Калинівської та Ганичівської ГЕС, які також за допомогою електромоторів рухали пилорами та давали струм у оселі селянам.


Однак в середині 60-х років минулого століття  у зв'язку з розвитком централізованого електропостачання будівництво міні-ГЕС було майже повністю призупинено. Більшість малих ГЕС були згодом демонтовані чи зруйновані.


Л.Білак для Tyachiv.com.ua


Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi